Mindfulness, teljesítmény és érzelmi intelligencia a vezetésben

Talán nem is gondolnánk, hogy vezetési stílusunk annak is függvénye, hogy mennyire vagyunk képesek fókuszálni, és az adott pillanatban nyugodt és empatikus maradni. Pedig ez cégünk hangulatát is meghatározza. Az alábbiakban a Harvard Business Review hasábjain publikált kutatás mentén mutatjuk be, hogyan alkalmazható a mindfulness módszer a cégvezetésben, és milyen összefüggés van a tudatos jelenlét és a teljesítmény között.

A mindfulness fogalom használata mára széles körben elterjedt, jelentése a „tudatos jelenlét”, amely véletlenül sem spirituális szinten, hanem a mindennapi élet mozzanataiban nyilvánul meg. A módszer az évezredes keleti bölcsesség és a modern tudomány fúziója, amelyet a világ legnevesebb orvosi egyetemein is kutatnak, és az például az oxfordi és a cambridge-i egyetemen is alkalmazzák. Maga a metódus, a Mindfulness Based Stress Reduction, vagyis a tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentés tulajdonképpen meditációs technikák összessége, amelyek segítenek a stressz, a fájdalom, a pánik és a bánat kezelésében, emellett javítják a koncentrációt és az önkontroll képességét.

A Harvard Business Review felsővezetőket kérdezett meg arról, hogyan változott teljesítményük egy mindfulness tréninget követően. Az elemzés kiértékelése rávilágít a mindfulness és a teljesítmény közötti lényeges összefüggésekre, amelyeket – kis gyakorlással – mindennapi életünkbe, cégvezetési stratégiáinkba, és kapcsolatainkba is beépíthetünk.

A kutatás során megkérdezett felsővezetők az alábbi öt pontban foglalták össze a mindfulness program utáni tapasztalataikat:

  • anyagi növekedés, amely a céges költségvetésben is megmutatkozott
  • pozitív személyi változások – több alkalmazott
  • hatékonyabb válságkezelési stratégiák alkalmazása
  • teljesítménynövekedés
  • projekteredmények javulása
  • erősebb kollegiális kapcsolatok kialakulása

Mindezeket igazolják a felsővezetők beosztottai is, akiket arról kérdeztek a tréninget követően, hogy milyen változásokat vettek észre feletteseiken. A válaszokból kiderült, hogy a tréninget elvégzettek érzelmi intelligencia kompetenciái jobban a felszínre kerültek, vagyis az empátia, a meggyőző kommunikáció, vagy a hatékony konfliktuskezelés sikeresebb gyakorlatba ültetése is a mindfulness tréningnek köszönhető.

Gyakorlati technikák

A tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentés (MBSR) módszerét Jon Kabat Zinn orvosprofesszor vezette be a 70-es években, mentális betegséggel küzdők kezelésére. Annak ellenére, hogy eleinte csak kórházi kezelés alatt álló betegek gyógyítására használták, a módszer mára az élet minden területén alkalmazható gyakorlattá vált. 

A program két alapvető összetevője a jóga és a meditáció, amelyek többek között a pánikbetegség, krónikus depresszió, migrénes fejfájás, gyász, szív- és érrendszeri betegségek, alvászavarok, bőrbetegségek és étkezési zavarok tüneteinek enyhítésében is szerepet játszanak. Most lássunk néhány alapvető és viszonylag könnyen begyakorolható technikát, amelyek segíthetnek tudatosabban a jelenre koncentrálni!

Tudatos önmegfigyelés

Ez az egyik legegyszerűbbnek tűnő gyakorlat, amely során a külső történésekről a belső történésekre tolódik a hangsúly. A gyakorlat lényege csupán annyi, hogy úgy teszünk, mintha gondolatainkat kívülről szemlélnénk, anélkül, hogy bármilyen (pozitív, negatív) érzést társítanánk azokhoz.

Légzés és testgyakorlatok

Hasznos gyakorlat lehet a lassú légzésgyakorlás is, amikor csak a tüdőből ki-be áramló levegőt figyeljük, ezzel párhuzamosan pedig testrészeink érzeteire fókuszálunk lábtól fejig.

Meditáció séta közben

Népszerű a sétálva meditálás gyakorlata is, amely során egy számunkra kedves és jól ismert helyet , és megfigyeljük az ott zajló apró eseményeket, valamint saját testünk mozgásait és légzésünket a lépéseinkhez igazítjuk.

Egyszerű jelenlét

Csendes helyen, kényelmes pozícióban elhelyezkedve egyszerűen csak „nézzünk ki a fejünkből” (a gyakorlat csukott szemmel is végezhető), miközben felszínre jutó gondolatainkat felhőként képzeljük el, amelyek könnyedén továbbhaladnak az égen anélkül, hogy bármilyen gondolatot/érzést társítanánk hozzájuk.

A meditációs technikák és a tudatosság elmélyítésére további hasznos gyakorlatokat itt találhattok: https://positivepsychologyprogram.com/mindfulness-based-stress-reduction-mbsr/

Mindulness és felismerés

A módszer gyakorlásával – a tudatosság megerősítése a légzésre összpontosítva– olyan képességeket ismerhetünk fel, amelyekkel önfegyelmünket erősíthetjük.

Hogyan segíthet minket vezetőként a hatékonyabb önmenedzsment kialakításában a mindfulness módszer rendszeres alkalmazása?

  • Reálisabb elvárásokat támasztunk magunk és mások felé;
  • képesek leszünk nagyobb önfegyelmet gyakorolni a kritikus helyzetekben;
  • nagyobb empátiával viszonyulunk bizonyos helyzetek megoldásához;
  • cégvezetőként nagyobb bizalmat és tiszteletet vívhatunk ki magunknak;
  • végül, de nem utolsósorban erősödik önkritikánk, gyengeségeinket és erősségeinket pedig nyíltan vállalni tudjuk mások előtt.