Képességek, amiket nőként elsajátíthatunk a sakkból

A sokak által kedvelt logikai játék, a sakk története a legendák koráig nyúlik vissza, az első hivatalos sakkvilágbajnokságra azonban csak 1886-ban került sor. Ahogy sok más sport esetében, ezen is kizárólag férfiak vehettek részt, a nőknek közel ötven évig kellett várniuk, hogy 1927-ben ők is megkapják saját világbajnokságukat. A munka világához hasonlóan a sportokat is gyakran kategorizáljuk, hogy melyek számítanak férfiasnak és melyek nőiesnek. A sakk is egy „férfias” tevékenységnek számít, pedig a munkánk során mi nők is hasznát vehetjük a stratégiai lépéseknek.

Polgár Judit neve mindannyiunknak ismerősen cseng – nemzetközi nagymesterként, nyolcszoros sakkolimpikonként és magyar szuperbajnokként a sakkvilág egyik legmeghatározóbb alakjának számít. A nemzetközi nagymester címet már 15 éves korában magáénak tudhatta, ami akkor világcsúcsnak számított. Mindemellett ő volt az első nő, aki a férfiak között világbajnoki döntőn vehetett részt, és azon a nyolcadik helyet szerezte meg. Története valós példát állít mindannyiunknak arról, hogy nem lehetetlen egy alapvetően maszkulin játékban nőként is érvényesülni, csak több kitartást vagy esetleg egy vezércselt igényel.

Gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, hogy a lányok már gyerekkorukban sem mernek olyan játékkal játszani, később pedig a pályaválasztás során olyan szakmát választani, amit túlságosan „fiúsnak” tartanak. Fontos, hogy a gyerekek megtanulják: nem a nemük számít, hanem az, hogy bízzanak magukban és a képességeikben, ebben pedig óriási szerepük van a körülöttük lévő embereknek, valamint az olyan fejlesztő játékoknak is, mint a sakk.

Milyen képességekre tehetünk szert a sakk által?

  • Stratégiai gondolkodás: Sakk közben nem szabad elvesznünk a részletekben, mindig szem előtt kell tartanunk a célt, hiszen erre összpontosítva tudjuk kidolgozni a megfelelő stratégiát. Ha ennek eléréséhez fel kell áldoznunk egy fontos bábut, hát legyen – a lényeg, hogy az a bizonyos lépés szinkronban maradjon a céljainkkal. Pillanatnyilag kifizetődő, ha hozunk három erős lépést a játék során, de ha nem a végcél felé menetelünk, akkor az erőnk szertefoszlik és veszíteni fogunk. A munkánk során is jó tudni, hogy honnan hová szeretnénk eljutni, valamint fontos, hogy gyorsan tanuljunk és adott esetben gyorsan tudjuk átcsoportosítani az erőforrásainkat. Csupán illúzió, hogy mindig a legerősebb bábunkhoz kell ragaszkodnunk, hiszen nem abban az egyben van az erőnk, hanem a teljes állásban. Tudnunk kell elengedni a dolgokat a nagyobb eredmény érdekében.
  • Alázat és fegyelem: Tiszteletet, tapintatosságot és fegyelmet tanulhatunk a sakktól. A sakkjátékosok minden alkalommal figyelik az ellenfelük lépéseit, így gondolkodva előre, és ebből próbálják meg kitalálni a következő lépést. Tapintatosabbá válhatunk azáltal, hogy megfigyeljük a reakciókat, amiket egy-egy lépésünk válthat ki az ellenfelünkből. Ugyanakkor tiszteletteljesebbé is tehet minket a játék, mivel megtanuljuk, hogyan kell veszíteni, a következő játék alkalmával pedig már tudjuk, hogy milyen lépést tegyünk a nyereség érdekében. A játék emellett javíthatja a térlátásunkat és a memóriánkat is azzal, hogy gondolkodásra ösztönöz minket.
  • Fontossági sorrend felállítása: Képzeljük el, hogy a sakkban mi vagyunk a hadvezérek, és egyszerre több bábut kell irányítanunk a csatatéren egy bizonyos stratégia szerint. Vállalkozóként gyakran a munkahelyünkön is egy csapatot kell irányítanunk, így elengedhetetlen, hogy újra tudjuk rangsorolni a lépéseinket, attól függően, hogy milyen váratlan feladatok jönnek és milyen határidőink vannak.

A sakk tehát egy olyan játék, amelynek lépéskombinációit, stratégiáját a saját életünkben is alkalmazhatjuk, ezzel is megtanulva azt, hogy hogyan érvényesülhetünk a saját szakmánkban és hogyan tudunk lépéselőnyben maradni akkor is, ha a helyzetünk teljes kudarcnak tűnik.

Érdemes elsajátítanunk ezt a sportot, hiszen amellett, hogy fejleszti a kognitív képességeinket és szórakoztat, a munkánk során, a kritikus helyzetekben is hasznát vehetjük minden tudásnak és tapasztalatnak, amit a játék során szerzünk. Nőként sem szabad feladnunk a céljainkat, hiába halljuk azt mindenkitől egy-egy szabadidős aktivitásról vagy éppen munkáról, hogy túl férfias, akkor is ki kell tartanunk. Ha valóban mérnökök vagy tudósok szeretnénk lenni, akkor legyünk azok, bárki bármit mond – hiszen egy férfiak uralta világban, kemény munkával gyalogból, mi is királynővé válhatunk!

 

Forrás: Nők Lapja