Hogyan hozzunk hatékonyan döntéseket? – összefoglaló a novemberi Dobbantó Klubról

Az idei év utolsó Dobbantó Klubján a hatékony döntéshozatal állt a középpontban. A budapesti Scruton V.P. kávézóban megrendezett eseményen Dr. Zolnay Judit, üzleti coach és tanácsadó ismertette a hatékony választási mechanizmusokat és azokat a leggyakoribb csapdákat, amelyekbe egy-egy döntés során eshetünk. Ahogy a korábbi klubeseményeken, most is rengeteg fontos és hasznos információt kaphattunk a szakértőtől, aki kifejtette azt is, hogy hogyan kerüljük el ezeket a hibákat.

Mindannyian hoztunk már olyan döntéseket az életünk során, amelyek később nem bizonyultak a legjobbnak; legyen szó akár párválasztásról, autó- vagy lakásvásárlásról, egy pénzügyi befektetésről vagy csupán arról, hogy feleslegesen vettünk egy pólót. Ha rossz döntést hozunk, előbb vagy utóbb rádöbbenünk arra, hogy tévedünk, de az esetek nagy részében mégsem tudjuk megfejteni, hogy hol csúszott hiba a gépezetbe. A legutóbbi Dobbantó Klub alkalmával választ kaphattunk arra, hogy miként azonosíthatjuk ezeket a ballépéseket és hogyan küszöböljük ki őket a következő döntési folyamatunk során.

A Dr. Zolnay Judit által összefoglalt nemzetközi kutatásból kiderült, hogy egy választási mechanizmus számos faktorból tevődik össze, és ezek megfelelő aránya teszi sikeressé a meghozott döntésünket. Az első tényező a piaci változások, és a cégünk változásainak figyelembevétele. Minden alkalommal meg kell vizsgálnunk azt, hogy a piac milyen befolyással bír a vállalkozásunkra, illetve a cégünknek jót tesz-e az adott döntés. A második faktor az adatok elemzése, itt jönnek számításba az anyagi kérdések, és mindenféle más olyan adat, amely segíthet nekünk választani a rendelkezésünkre álló lehetőségek közül. A harmadik faktor pedig maga a döntéshozatali folyamat, tehát hogy az összegyűjtött információkat milyen módon dolgozzuk fel.

Sokan azt gondolnánk, hogy az adatok elemzésével töltjük a legtöbb időt, azonban akkor tudjuk meghozni az adott helyzetben létező legmegfelelőbb döntést, ha a legnagyobb hangsúlyt a döntéshozatali folyamatra helyezzük.  Ahhoz, hogy optimális elhatározásra jussunk, hét egyszerű lépést kell végigjárnunk:

  1. Azonosítsuk a döntést: Például, új nyomtatót szeretnénk venni az irodába, mert elromlott a régi.
  2. Gyűjtsünk információt: Mérjük fel az igényeinket, mire szeretnénk használni a nyomtatót? Szkennelni és fénymásolni is tudjon? Ezek mennyibe kerülnek és mennyi a keretünk rá?
  3. Keressünk alternatívákat: Tegyük fel magunknak a kérdést, biztos szükségünk van egy új nyomtatóra? Lehetne szerelőt is hívni a régihez?
  4. Mérlegeljük az információinkat: Nézzünk utána még alaposabban az adott terméknek, amit meg szeretnénk vásárolni.
  5. Válasszunk az alternatívák közül: Tegyünk egy következő lépést a döntés felé és válasszuk ki a legjobb alternatívát, ami illeszkedik az igényeinkhez.
  6. Cselekedjünk: A mi esetünkben felhozott példa alapján, vegyük meg a rég áhított nyomtatónkat.
  7. Vizsgáljuk felül a döntésünket: Végezetül pedig vizsgáljuk meg, hogy jó döntést hoztunk-e. Rövid időn belül kiderülhet, hogy megérte-e számunkra a befektetés és a megfelelő terméket választottuk-e.

Ha végigjárjuk mind a hét lépést, akkor sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy jó döntést hozunk. De hogy lehet az, hogy a hét lépés teljesítése után is követhetünk el hibákat? Dr. Zolnay Judit a felmerülő csapdákra is hozott néhány szemléltető példát.

Ilyen lehet számunkra az önbecsapás, amikor elhitetjük saját magunkkal, hogy „velem ez úgysem történhet meg”, így akaratlanul is hibás döntést hozhatunk. Csapdába eshetünk azzal, ha utánzunk valakit – tehát teljesen lemásoljuk egy másik ember választását, vagy épp alárendeljük magunkat a csoportdinamikának, de nem vesszük számításba azt, hogy a mi helyzetünk más és a körülmények sem ugyanazok. Hibába eshetünk akkor is, ha nem teszünk időben lépéseket, és így a cselekvőképtelenségünk bukáshoz vezethet.

Ugyanakkor megvannak azok a praktikák és technikák, amelyekkel elkerülhetjük ezeket a kelepcéket, ilyen például a pro és kontra lista készítése; ellenvélemények bekérése egy kívülálló, de hasonló helyzetben lévő személytől; válaszhatunk valakit, aki megkérdőjelez minket és ami a legfontosabb, hogy a döntésünk után mindenképpen vonjuk le a tanulságokat. Ne féljünk belevágni új dolgokba és ne féljünk meghozni döntéseket sem, hiszen most már tudjuk, hogyan lehet a leghatékonyabban dönteni!