A Széchenyi Kártya segíthet vállalkozásod fellendítésében

Az átmeneti pénzügyi nehézségek minden kis- és középvállalat működésének velejárói. Szélesíteni kellene az árukészletet, finanszírozni kell a növekedéshez felveendő új munkatársak bérét vagy bővíteni kell az eszközparkot – mindez meghiúsulhat, ha nem áll rendelkezésre az ehhez szükséges saját tőke. Ezt a sok vállalkozás számára átugorhatatlannak tűnő akadályt csak külső tőke bevonása révén lehet leküzdeni: ehhez pedig általában olyan biztosítékokat kell felmutatni, amelyek gyakran nem állnak rendelkezésre. Ebben segít a 2001-ben útjára indított és 2010-ben további elemekkel kibővített Széchenyi kártya program, amely már 170 ezer partnerrel büszkélkedhet az országban.

A program ötlete annak idején Demján Sándor fejéből pattant ki, és hamar megnyerte hozzá az állami gazdaságpolitika fontos szereplőinek támogatását. Az alapgondolat egyszerű: ha az állam átvállalja a hitelgaranciának legalább egy részét, és kamattámogatást is nyújt, akkor a mikro- és kisvállalkozók bátrabban próbálkoznak majd üzleti ötleteik megvalósításával. Ez pedig kedvez a gazdasági növekedésnek, munkahelyeket teremt, és még a programban résztvevő pénzintézetek is bővíthetik ügyfélkörüket és szolgáltatásaik palettáját.

A Széchenyi Kártyával kapcsolatos hitelekről a KAVOSZ Zrt. honlapján (http://www.kavosz.hu) lehet tájékozódni. A kártya maga a mögötte lévő számlához kapcsolódik, de a lényeg az, hogy minden vállalkozás megtalálhatja azt a hitelkonstrukciót, amely számára a legkedvezőbb. Átmeneti likviditási gondok leküzdésére a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, forgóeszköz-finanszírozásra a Széchenyi Forgóeszközhitel, eszközvásárlásra a Széchenyi Beruházási Hitel ajánlható. Pályázatokhoz lehet szükség a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitelre vagy a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitelre. Agrárvállalkozások számára pedig külön konstrukció áll rendelkezésre az Agrár Széchenyi Kártyával.

A futamidőkben, illetve a hitelösszegekben rejlő különbségek ellenére a Széchenyi Program minden konstrukciójának közös eleme, hogy a hitelfelvételhez szükséges kezességvállalás (ezt a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. nyújtja) díjának felét az állam átvállalja. Ezen felül az állam kamattámogatást is nyújt.

A Széchenyi Kártya a KAVOSZ Zrt., a Vállalkozók Országos Szövetsége és a területi kereskedelmi és iparkamarák irodáiban igényelhető, ahol az ügyfelek teljes körű információt kapnak az igénylés feltételeiről és a benyújtandó dokumentumokról. Az érdekképviseletek irodai hálózata teljes területi lefedettséget biztosít, tehát valamennyi régió vállalkozói találhatnak székhelyükhöz közeli regisztráló irodát, amely a kérelem befogadását követően továbbítja a hitelkérelmet az ügyfél által megjelölt hitelintézet részére.

A Széchenyi Kártya Program hiteltermékeinek forgalmazásába az évek során egyre több hitelintézet kapcsolódott be, és a forgalmazók körének további bővülése is várható. Így a Széchenyi kártya és a Széchenyi Programhoz kapcsolódó banki szolgáltatások a Dobbantó Programot támogató Budapest Banknál is elérhetők. Az egyes konstrukciókról további információt ezen az internetcímen lehet találni, de minden bankfiókban szívesen szolgálnak részletes felvilágosítással és tanácsadással.