Navigáció

Vállalkozói ABC

Felhalmozási tartalék

Olyan céltartalék, amelyet az üzleti eredményből valamilyen eszköz vásárlására különítettek el. Magyarországon jelenleg az adózás előtti eredmény terhére annak felét lehet ilyen célra elkülöníteni, és azt öt éven belül fel kell használni.

Felszámolás

Az a jogi eljárás, amelynek során egy üzleti célú vállalkozás azért szünteti meg működését, mert nem képes kötelezettségeit fizetni. A felszámolást kezdeményezheti egy vagy több hitelező, az állam vagy a tulajdonosok is. A felszámolási eljárás alatt a vállalkozás vagyonával a felszámoló rendelkezik. A felszámolási eljárás célja, hogy a társaság hitelezői minél nagyobb mértékben hozzájussanak befektetett eszközeikhez.

Felügyelő bizottság

Részvénytársaságok egyik szerve. A felügyelő bizottság legfontosabb feladata, hogy két közgyűlés között, a társaság tulajdonosainak megbízásából ellenőrizze a vállalat vezetésének (igazgatóság, menedzsment) jogszerű, üzleti szempontból megfelelő működését. A felügyelő bizottság jogait törvény szabályozza. Az angolszász jogrendszerben a felügyelő bizottság és a nálunk szokásos igazgatóság jogköreit együttesen tölti be a „Board”.

Flow-mutatók

Olyan gazdasági mutatók, amelyek egy időszak alatt elért teljesítményre vonatkozik. Flow jellegű mutató például a havi jövedelem, az éves árbevétel vagy az éves pénzügyi ráfordítások.

FOB

„Free on board” rövidítése. A külkereskedelmi ügyletekben alkalmazott jogi-közgazdasági fogalom, amely azt jelenti, hogy a megvásárolt áru tehermentesen kerül az FOB rövidítés után megadott földrajzi helyen (általában egy város) található szállítóeszközre. Ezen a ponton az áru tulajdonjoga átkerül a vevőhöz, ami azt jelenti: az áru rendeltetési helyre történő szállításának, illetve a termékekre vonatkozó biztosításoknak a költségei innen már őt terhelik, bármilyen későbbi költség vagy kár az ő költsége vagy kára.

Fogyasztóvédelem

Azoknak a jogi-gazdasági eljárásoknak a gyűjtőfogalma, amelyek abból indulnak ki, hogy a végső fogyasztó mindig kiszolgáltatottabb helyzetben van, mint a termékeket és szolgáltatásokat értékesítő szervezetek. A fogyasztó sohasem lehet olyan alaposan informált vagy nem rendelkezhet olyan szakértelemmel egy adott területen, mint üzleti partnere. Ezért a fogyasztóvédelemmel foglalkozó jogszabályok és szervezetek támogatják őt, hogy jogait érvényesíteni tudja. A fogyasztóvédelemmel több jogszabály is foglalkozik, s az ebben foglaltakat minden vállalkozásnak be kell tartania.

Főkönyv

Olyan nyilvántartás, amelyben a gazdasági műveleteket időrendben, a könyvviteli számlák felhasználásával feljegyzik. A főkönyvből készül minden más elemzés és kimutatás.

Főkönyvi kartonok

A főkönyvi karton egy olyan részletes kimutatás, amely a vállalkozás egy meghatározott vagyoni, pénzügyi, jövedelmi csoportjának változásait tartalmazza. Gyakorlatilag a főkönyvi kivonat összesített értékeit mutatja be részletesen. Tartalmazza többek között a gazdasági esemény bekövetkeztének időpontját, a könyvelést alátámasztó bizonylat sorszámát, az esemény megnevezését és annak értékét. A főkönyvi kivonathoz hasonlóan a főkönyvi kartonban a forgalom Tartozik és Követel oszlopokban, azok összesített eredménye az Egyenleg oszlopban található.

Főkönyvi kivonat

A főkönyvi kivonat olyan összesítő kimutatás, amely tartalmazza a vállalkozás adott évi gazdasági eseményeinek összesített forgalmát. Minden sora egy számmal, az ügynevezett főkönyvi számlaszámmal és annak megnevezésével kezdődik. A főkönyvi kivonatban az összesített forgalom értéke Tartozik és Követel oszlopokban található. A Tartozik és Követel forgalom eredményét az Egyenleg oszlop ugyancsak Tartozik vagy Követel értéke mutatja.

Folyószámla

Kereskedelmi bankoknál vezetett számlák, amelyekről a vállalkozások teljesítik pénzügyi kötelezettségeiket, illetve amelyre fogadják más gazdasági szereplők hozzájuk érkező pénzeit. Magyarországon a vállalkozások által vezetett számlákat be kell jelenteni a NAV-nak. A folyószámla-vezetés az egyik legfontosabb banki tevékenység, amelyhez különböző díjcsomagok és szolgáltatások kapcsolódnak. Ezek időről időre változnak, ezért érdemes a különböző bankok ajánlatait rendszeresen összehasonlítani vagy saját bankunktól kedvezőbb ajánlatot kérni. Folyószámlát lehet forintban, illetve más devizában is vezetni.

Folyószámla-hitel

Más néven overdraft-hitel. Egy meghatározott összegű hitelkerethez kapcsolódik, amikor a számla tulajdonosának jogában áll a számláján található összegnél többet költeni. A hitelrész után természetesen kamatot számol el a számlavezető bank. A folyószámla-hitelek kamata általában magasabb, mint a meghatározott célra felvett hiteleké.