Milliárdos nagyságrendű beruházási támogatás vállalkozásoknak

Lendületet vehetnek a hazai vállalkozások, amelyek 15,5 milliárd forint értékű, vissza nem térítendő EU-s pénzt költhetnek beruházásokra.

Szöveg: A GINOP program keretében 752 mikro-, kis- és középvállalkozás 15,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert kapacitásbővítésre szolgáló fejlesztésekre. A milliárdos anyagi erőforrás hosszú távon járul hozzá a vállalkozások technológiai színvonalának emeléséhez és felzárkózásához, valamit nemzetközi versenyképességének növeléséhez.

Milyen területeken használhatják fel a cégek az elnyert támogatásokat?

A cégek beruházhatnak új termékek fejlesztésébe, vagy fordíthatják az összeget eszközbeszerzésre, külföldi/ belföldi kiállításokon történő részvételre, illetve projektmenedzsmentre.

A GINOP pályázat részeként az alábbi területek részesültek támogatásban:

Fiatalok vállalkozóvá válásának támogatása

A program lényege, hogy olyan 18-30 év közti innovatív gondolkodó fiataloknak nyújtson vissza nem térítendő támogatást, akik saját új mikro-, kis-, vagy egyéni vállalkozás indítását tervezik. Erre a célra tíz cég nyert összesen 27 millió forintot, az összeget eszközbeszerzésre, vagy cégalapításra is fordíthatják.

Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése

Ebben a kategóriában húsz nyertes pályázat született, a megvalósításra használható pénzügyi forrás összesen 592 millió forintra rúg. A pályázat során a szakmai fejlesztések és foglalkoztatást elősegítő támogatások mellett a hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatására is nagy hangsúlyt fektetnek. Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkárának beszámolója szerint a pályázati programban 96 hátrányos helyzetű munkavállaló foglalkoztatását tűzték ki célul.

Pályakezdőket segítő gyakornoki program

1,1 milliárd forintot fordíthatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a pályakezdők segítésére. A nyertes pályázó cégek kilenc hónapon át kapnak vissza nem térítendő bér-és jutaléktámogatást a programban résztvevő gyakornokok foglalkoztatásához.

A konzorciumok is támogatást kapnak

A konzorciumi formában pályázó kkv-k, nagyvállalatok és gazdasági társaságok, egyházi felsőoktatási intézmények és költségvetési szervek igényelhető támogatása 350 millió és 2 milliárd forint közé esik, amelyet infrastrukturális fejlesztésre, alapkutatásokra vagy eszközbeszerzésre használhatnak fel.