Maxold ki a munkanapodat!

Kezdd a napot előző este!

Persze ne dolgozni ülj le a késői órán, hanem csupán gondold át a másnapi feladataidat! Ha tisztában vagy azzal, milyen hívásokat, e-maileket kell elintézned, és milyen határidőid vannak, sokkal koncentráltabban startolsz majd. Készíts elő mindent másnapra, hogy a papírokat, ebédet, sporttáskát csak fel kelljen kapni, és indulhass is. Végül teremtsd meg a nyugodt alvás feltételeit: kapcsolj ki mindent, ami éjjel felriaszthat villogásával, rezgésével, csöngetésével!

Indítsd be a vérkeringésed!

A reggeli mozgás különösen nehéz azok számára, akik inkább éjszakai baglyok, de a hatás garantált. Egy edzés, kis torna, vagy akár rövid séta a kutyával a friss levegőn is működésbe hozza a szervezeted, és az agyadat is. Már számos kutatás bizonyította: ha mozogsz, több energiád lesz nap közben, és kevésbé leszel kimerült a nap végére.

Kapcsold ki az agyad!  

Agyad járatására ugyanis egész nap szükséged lesz, ezért a kikapcsolása sok energiával tölthet fel. Ha reggel be tudsz építeni a rutinodba egy 10-20 perces meditációs gyakorlatot, az valóban segíteni fog a napod menedzselésében: nem csak a tudatosságban, hanem a stressz-kezelésben is, sőt, az alkalmazkodókészségedet is fejleszti. Ha ez nem is fér bele, a napod első perceit töltsd pozitív, megnyugtató gondolatokkal, mielőtt bekapcsolnád az elektronikai eszközöket!

Tégy rendet magad körül!

Elindítani a napot már fél siker, de a dolgok kézben tartása folyamatos tudatosságot igényel. Kutatások bizonyították, hogy a rendetlenebb munkahelyeken dolgozók sokkal kevésbé tudnak koncentrálni, mint azok, akik tiszta, átlátható irodákban végzik a munkát. Bár kicsit fájhat így kezdeni a napot, de tégy rendet az asztalodon, mielőtt nekikezdenél a dolgoknak.

Vezesd precízen a naptárad!

Ha hatékonyan akarod eltölteni a napod, akkor muszáj pontosnak lenned. Kezdetnek megteszi egy notesz vagy egy egyszerű asztali naptár is – a lényeg, hogy minden megbeszélést, határidős feladatot jegyezz fel. A munkanap végén elég ránézned a naptárra, és látni fogod, hogy másnap hogyan oszd be az idődet.

Tűzd ki a célokat!

Az aznap elérendő konkrét célok feljegyzése sokat segíthet abban, hogy a kezedben tartsd a dolgokat. Szűkítsd le a feladatok körét, és jegyezd fel azt is, hogyan akarod megoldani őket! Mindkettő garantáltan segít a megoldásban.

Mondj nemet!

A „nem” hatékony szó, hogy megvédd magad a felesleges problémáktól. Nemet mondani egy feladatra nem kudarc, hanem a meglévő tennivalóid tisztelete. Így megadod a lehetőséget magadnak, hogy valamit precízen, friss aggyal vigyél véghez.

Ne csinálj egyszerre több dolgot!

A „multitasking” helyett egyszerre csak egy feladattal foglalkozz: ez sokkal hatékonyabb, és hosszabb távon is megtérül. Az egyszerre végzett dolgokat bizonyítottan könnyebben elfejtik az emberek, hiszen nem tudnak igazán rájuk fókuszálni, ráadásul  a legújabb kutatások szerint a multitasking az egészségedre nézve is kifejezetten káros, hiszen már középtávon jelentősen rontja az agy koncentrációs képességét.

Ne felejts el enni!

Ez magától értetődően hangzik, de vállalkozók sokszor egész nap rohannak, és elfeledkeznek az evésről, vagy egészségtelen, gyors megoldásokat választanak. Pedig az agynak is szüksége van a megfelelő üzemanyagra. Az egészséges reggeli egész nap rendben tartja a vércukorszintedet, és a megfelelő ebéd is elengedhetetlen az energikussághoz. Ha nincs időd ezzel foglalkozni, rendelj a munkahelyedre vagy előző este otthonra: így ha házon kívül vagy, akkor is nálad lehet az energiadús étel, és nem maradsz éhen.

Hagyj magadnak időt a megoldásokra!

Egy pörgős munkanap során különösen szükséged van egy-két órára, amikor senki nem zavar. Egy kis nyugalom elengedhetetlen ahhoz, hogy átgondold a dolgaidat, gondolkozz új megoldásokon, és persze bepótold az elmaradásaidat is. De ennek érdekébenne éjszakázz: teremtsd meg ezt az időt napközben!

Tedd le a tollat!

Utoljára, de nem utolsó sorban, hagyj időt a magánéletedre is! Ez talán nem tűnik olyan fontosnak, ha fiatal és egyedülálló vagy, de elengedhetetlenné válik, amint párod, vagy családod lesz. A munkahelyen kívül töltött idő jelentősen hozzájárul a munkaóráid hatékonyságához, ezért fókuszálj az otthonodra, és hagyd a munkát az irodában!

Kapcsolódó fotók